הסכם ממון


בסכם ממון או הסכם חיים משותפים 
זוגיות חדשה או פרק ב? לא רוצים או לא יכולים להתחתן בארץ?
מעט סדר בדברים:

חוק יחסי ממון 1974 חל על מי שנישא אחרי 1.1.74
זוגות שנישאו לפני כן או זוגות לא נשואים המנהלים חיים משותפים ויש מאמץ כלכלי משותף יחול עליה.
זוגות החיים ביחד בלי קשר למינם או לדתם חלה עליהם חזקת השיתוף( יציר הפסיקה)
חוק יחסי הממון קובע וכך גם חזקת השיתוף  שכל הרכוש שנצבר במהלך תקופת חיי הנישואין מתחלק חצי חצי בין בני הזוג פרט למס מצומצם של חריגים:
#רכוש שמביאים לנישואים
#ירושות/ מתנות
#פיצוי /גמלה מביטוח לאומי או פיצוי שנקבע  עבור נזק גוף
#נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב שלא יחולקו בין בני הזוג.
 
הסכם הממון או הסכם חיים משותפים צופה את פני העתיד וקובע מראש כיצד יתנהלו דברים במקרה פירוד או חס וחלילה פטירה.  חשוב לציין שזוהי איננה צוואה ויש לערוך צוואה בנפרד.
חזקת השיתוף קובעת כי כאשר בני זוג מנהלים יחד אורח חיים  תקין או רגיל  והתנהגותם מגלה מאמץ כלכלי משותף, אזי קמה חזקה שכלל הנכסים והרכוש אשר נצבר במהלך חיהם המשותפים הוא בבעלות משותפת.
* בזוגיות של בני אותו המין או דתות שונות שלא יכולים להנשא בארץ או שנישואיהם לא מאושרים במדינת ישראל ניתן לערוך הסכם חיים משותפים  שזהו הפתרון למיסוד הקשר ולהסכם זוגי הקובע כיצד יתנהלו חי הזוגיות ומה קורה במקרה פרידה.
 
מספר דוגמאות מה הכוונה לשיתוף זוגי בנכסים :
*במקרה ואחד מבני הזוג מגיע עם דירה מלפני הנישואים  או הזוגיות המשותפת אך בני הזוג מתגוררים בדירה זו וכן משלמים הוצאות שותפות  של הבית משכנתא ושיפוץ קטן אז יש לשים לב שהדירה הופכת למשותפת. באם רוצים לשנות זאת או לשמור על הרכוש של הבן זוג שהדירה שלו. יש לשים דגש על כך בהסכם  מה חלקו של הבן זוג השני בדירה האם יקבל החזרים מהמשכנתא החזרת השקעה הכספית או לא . יש לקבוע מנגנון פיצוי ?!?
*מה קורה במקרה ויש תחלוף של רכוש למשל מוכרים דירה וקונים אחרת. מוכרים דירה ששיכת לאחד מבני הזוג ורוכשים דירה משותפת. מה עם ההון שהושקע בדירה המשותפת מתוך מכירת דירה של אחד מבני הזוג. או במקרה ולוקחים הלוואה עבור שיפוץ נכס שרשום על אחד מבני הזוג. האם משנה בעלות?!?
*במקרה ויש פירות מהנכס במקרה ומשכירים את הדירה של אחד מבני הזוג וכספי השכירות נכנסים לשימוש המשותף, האם משנה בעלות או לא?
*מה קורה עם תכשיטים שניתנו במתנה- במקרה פירוד התכשיט חוזר לנותן המתנה או נכנס לקופה משותפת או שייך רק לזה שקיבל המתנה.
*במקרה ולאחד מבני הזוג יש עסק מלפני הנישואים אשר עובד בו ומניב רווחים אשר ישמשו את משק הבי המשותף. מה דינו של העסק בעתיד? האם הפרדה מלאה גם אם ההכנסות והרווחים הינם מופקדים לחשבון בנק משותף אך זה לא משפיע על הבעלות ? נקודה למחשבה....
* קבלת מתנה או הלוואה מהורי צד אחד טרם הנישואים או במהלכם . מה דינם של כספים אלו ? פתרון מוצע- הסכם הלוואה או הסכם מתנה שבו מוגדר באם מקרה פרידה בין בני הזוג אז יוחזר המתנה או ההלוואה ?!??!?!   יש לשים לב כי בפסיקה נקבע שכסף שניתן  ע"י ההורים לאחד מבני הזוג זה מתנה לשני בני הזוג אלא אם נקבע בהסכם אחרת.
 
פעולות כאלו ואחרות יכולות להשתמע על רצון  או ככוונה לבצע שיתוף בנכס מסויים. יש להתייחס בהסכם לרצון הצדדים במקרים אלו.
 
יתרונות וחסרונות בחתימה על הסכם:
  • הסכם הקובע שהזוגיות רישמית גם באם לא נישאו  ברשויות המדינה.
  • להגן על הזוגיות- מה שייך למי ואיך  ומה עושים במקרה ובעתיד תהיה חלוקה.
  • הגנה על ההסכם וזכויות- חוק הממון קובע במפורש שיש לאשר הסכם שלא נחתם בלחץ שיש צד מוחלש. ששני הצדדים מבינים על מה חתמו וההשלכות שבהסכם
  • הגנה על הרכוש- מטרת ההסכם להגיע לנקודה שכל צד יודע מה של מי ומה הונו של כל אחד וכיצד יש להתנהל עם הרכוש . שמירה על הון משפחתי . הון מזוגיות קודמת וכד.
החסרונות הינם-
נושא מאוד רגיש -ההסכם מתעסק בהיבטים ממוניים ורכושיים . התעסקות זו יכולה לפגוע באהבה ובשלום הבית.
לא ניתן לקבוע בהסכם מסוג זה מזונות ילדים והסדרי ראייה ולא ניתן לקבוע שאישה תקבל כתובתה . אך ניתן לקבוע את רוח הדברים וכיצד יראה הפרידה ומה הכוונה בילדים משותפים ואו מאומצים.
 
אפשרויות לאישרור ההסכם:
בני זוג לקראת הנישואים או נשואים ניתן לאשרר בבהמש לעינייני משפחה או אצל נטוריון.
בני זוג שחיים יחד אך אינם מעוניינים בנישואים או בני זוג חד מיניים או בעלי דתות שונות ניתן לאשרר רק בבית משפט לעינייני משפחה.
  
משרדי מתמחה בתחום זה וישמח לתת מענה אישי ויצירתי לכל אחד ואחת. מוזמנים 😊
 עו"ד מריאנה שטיינברג  משרד עורכי דין וגישור 
 
Coi בניית אתרים
דף הבית